mn.png ru.png kz.png kg.png tj.png uz.png az.png ir.png am.png ge.png ua.png
Popis výpravy
Obrázek cesty a hor   Termín výpravy: 29.5. - 19.7.2016

Délka výpravy: 51 dní

Délka trasy: cca. 16500 km
Kudy pojedeme?
Během naší cesty projedeme třikrát Ruskem a navštívíme také některé země bývalého sovětského svazu. Většina těchto zemí požaduje vyřízení víza, často včetně pozvání a proto je potřeba vyřídit víza co nejdříve. To se budeme snažit zjednodušit tím, že jsme si pořídili dva cestovní pasy. Další, né úplně běžnou zemí kam se cestovatelé vydávají, bude Írán. Budeme doufat, že do doby našeho příjezdu bude situace v této zemi klidná a my budeme moci v klidu projet směrem k našemu domovu. V opačném případě bychom se museli vrátit horní cestou přes Kazachstán. Podle situace, jak na tom budeme s časem a také jaká bude atmosféra v Arménii, se rozhodneme, jestli pofičíme domů přes Arménii a Gruzii, nebo podle náhradního plánu přes Turecko, kde budeme schopni také najet denně více kilometrů.
 
Plán naší trasy na mapě najdete zde .


Budeme projíždět těmito zeměmi:
 
Vlajka Mongolska Vlajka Ruska Vlajka Kazachstánu Vlajka Kyrgyzstánu Vlajka Tádžikistánu Vlajka Uzbekistánu Vlajka Azerbajdžánu Vlajka Íránu Vlajka Arménie Vlajka Gruzie Vlajka Ukrajiny
Mongolsko Rusko Kazachstán Kyrgyzstán Tádžikistán Uzbekistán Azerbajdžán Írán Arménie Gruzie Ukrajina
Jak bude naše cesta probíhat
Obrázek horské přírody Jelikož nás čeká cesta nejen časově hodně náročná a my nemáme tolik času, kolik bychom potřebovali, rozhodli jsme se, že si necháme motorky k Bajkalu dopravit. Nejideálnější by bylo je nechat v bednách přepravit spediční firmou do Irkutska (Rusko), které leží nedaleko Bajkalu a tam se přepravit letecky. To se nám však zatím nepovedlo, neboť jsme nenašli firmu, která by nám motorky do Irkutska přepravila. Problém je s proclením našich strojů v Rusku. Proto jsme zvolili jako další variantu využít českou firmu k přepravě motorek do Ulánbátaru v Mongolsku. Tato firma by nám stroje měla přepravit včetně vyřízení celních formalit přibližně do 20000,- Kč. Doprava bude trvat zhruba měsíc a tak budeme muset naše stroje odeslat do Mongolska na už na konci dubna. A my se do Ulánbátaru přepravíme letecky. Nejlevnější letenka se teď pohybuje kolem 10000,- Kč za osobu.
Při plánování před námi stál nelehký úkol. Nechceme celou dobu trávit v sedle motorky, na druhou stranu chceme ujet kus cesty. Proto jsme ji naplánovali tak, abychom denně najeli v průměru 300 km. Na silnicích najedeme více, na šotolině méně. Méně zajímavé oblasti projedeme rychleji, tam kde se nám bude líbit se trochu zdržíme. Rádi bychom si užili místní přírodu, ale také chceme poznat nějaké ty památky. Trasu jsme zvolili částečně po známé historické obchodní cestě zvané Hedvábná stezka, takže o historické památky jistě nouze nebude. A samozřejmě že nemůžeme minout známou Pamír highway, která vede nádhernými horami pohoří Pamíru.
Ubytování a strava
Jak už to na takových výpravách bývá, budeme se snažit co nejvíce nocovat v přírodě, popřípadě u místních lidí. Čas od času se také ubytujeme v místních hotelích či ubytovnách, abychom dohnali zanedbanou hygienu a vyprali si věci. Tohle se rozhodně nedá plánovat, uvidíme, kam nás cesty zavedou a podle toho budeme volit i s ohledem na bezpečnost ubytování. A s jídlem to bude obdobně. Těšíme se zejména na to, jak budeme poznávat místní kuchyni a to nám také umožní alespoň částečně poznat, jak žijí místní lidé. Samozřejmě, že s sebou budeme mít menší zásoby "kdyby náhodou" a určitě se nebudeme bát si občas něco uvařit v přírodě.
Obrázek mešity v Samarkandu
Na kolik to vyjde ... 
I když se budeme snažit, abychom utratili co nejméně peněz za tuto výpravu, nebude to zrovna nic levného. Na druhou stranu né vždy se vyplatí šetřit. Takže se budeme snažit o takový kompromis mezi cenou a kvalitou.
 
Předpokládané výdaje:

Víza: cca:20000,- Kč

Letenka do Mongolska: 10000,- Kč

Přeprava motorek: 20000,- Kč

Benzín: 20000,- Kč
 
Celkem: 70000,- Kč

To je výčet těch nejzákladnějších výdajů. Jejich výše je orientační. Dále je nutno připočítat cestovní pojištění (pokud ho nemáte k platební kartě) a peníze na útratu. Samozřejmostí jsou také náklady na přípravu motorky na takovou cestu...
Na čem pojedeme ... 
Na takovou výpravu se nejvíce hodí dnes velice oblíbené cestovní endura. Roman se vydá na svém oblíbeném stroji Trumph Tiger 800. Martin pojede na Suzuki DL-1000 V-Strom.
Cesta to bude náročná a proto je vhodné, aby byly motorky v co nejlepším stavu.
Chci se přidat
Pokud tě naše cesta zaujala a máš cestovního ducha, přidej se k nám. Budeme rádi, když mezi sebe přibereme dalšího šílence, který by rád tuto destu podniknul. Ale neotálej, neboť čas se krátí a je potřeba zařídit spoustu věcí, zejména víza, což bude trvat zhruba dva měsíce. Proto nás neváhej kontaktovat a zjistíš více. Kontakt na nás najdeš zde.
Pokud nemáš tolik času a nebo ti úplně nesedí náš plán, můžes se k nám přidat i na část cesty. nebo se rádi sejdeme s jinými cestovateli, kteří se v této době budou nacházet v zemích, kterými budeme projížět.
Obrázek hořícího kráteru v Darvaze
JSN Force template designed by JoomlaShine.com