mn.png ru.png kz.png kg.png tj.png uz.png az.png ir.png am.png ge.png ua.png
Přípravy
Víza
Asi nejnáročnější část našich příprav na tuto výpravu bylo vyřízení víz. Jedeme do zemí, kde je byrokracie každodenní věcí a tak je potřeba se s tím smířit. Ti movitější z nás dnes mohou využít širokou škálu cestovních agentur, které veškeré formality vyřídí za ně. Je to také nejjistější a nejrychlejší cesta, jak se k vízům dostat. My jsme se však rozhodli, že nechceme za víza dát obrovské sumy peněz a tak jsme šli do rizika. Abychom snížili časové omezení, neboť většina ambasád nechce víza dřív jak 3 měsíce předem, pořídili jsme si dva pasy. Umožňuje to náš zákon a přímo uvádí jako důvod pro vydání druhého pasu vyřizování víz. Pro nás to také znamená, že v případě ztráty pasu máme druhý a nepřijdeme taky o všechna víza. Vydání druhého pasu proběhlo standartním režimem a stálo 700 Korun. Ale abychom si to zjednodušili, využili jsme i služeb cestovních agentur.
Rusko
Jelikož do Ruska vstoupíme celkem třikrát, museli jsme si pořídit vícevstupé vízum. Je mnoho agentur, které jej jsou schopny vyřídit včetně nutného pozvání. Jeho vyřízení trvá cca. měsíc a společnost CRC Consulting s.r.o. nám jej bezproblémově zařídila za 5100,- Kč / vízum.
Tadžikistán, Uzbekistán
Obrázek uzbeckého víza Tyto země bohužel u nás nemají konzulát a proto musíme za hranice. Pro nás je určena ambasáda v Berlíně. Jejich vyřízení sice vypadá velmi složitě, ale nakonec se ukázal opak pravdou. Obě země mají na svých webových stránkách pospány potřebné dokumenty pro vydání víz. V ceně víza pro Tádžikistán je také vyřízení povolení pro vstup do oblasti v pohoří Pamír. V žádosti je potřeba pouze zaškrtnou položku GBAO. U turistických víz není potřeba pozvání. A není potřeba ani osobní návštěva ambasády. Stačí pasy s dokumenty vložit do obálky, přiložit nadepsanou obálku s adresou pro zaslání zpět a přiložit 10 Euro. Vyřízení každého víza takto trvalo tři týdny.
Mongolsko
Mongolská ambasáda sídlí v Praze. Mluví zde česky a získání víz je vysloveně formalita. Je vyžadována osobní návštěva alespoň jednoho z účastníků a totéž platí pro vyzvednutí pasů. Za vydání dvouvstupého víza chtěli stejnou částku jako za jednovstupé.
Kazachstán
Pro vyřízení tohoto víza jsme využili služeb agentury Moravia Contact. Ambasáda sice sídlí v Praze, ale za vyřízení i s pozváním chtějí 600 Kč, taže se nám nevyplatilo do Prahy jezdit. Stačí po domluvě zaslat pasy s potřebnými dokumenty na jejich adresu a pasy pak zašlou zpět. Je možno i na dobírku, takže dopředu se neplatí nic. Jen je potřeba udělat rezervaci hotelu alespoň na část doby pobytu v Kazachstánu (např. na www.booking.com), která se po vydání víz zruší.
Írán
Toto vízum nelze vyřídit přes agenturu, je nutné se osobně dostavit do Prahy. Vyzvednutí pasu lze na základě neověřené, na počítači psané plné moci. Než se však člověk může do Prahy vydat, je nutné si opatřit tzv. referenční číslo. Pro nás jej zařídila agentura Zirhamia. Trvá to asi deset dní. Číslo má platnost měsíc a je potřeba si ověřit jeho doručení na ambasádu. Na ambasádě hovoří česky.
Turkmenistán
Jelikož turkmenští úředníci letos neschvalují žádosti o tranzitní víza, museli jsme se rozhodnout pro náhradní plán a vyřídit si vízum do Azerbajdžánu. Nicméně vyřizování víz by mělo probíhat elektronickou cestou a tak o jeho vydání požádáme a vyřídíme během cesty. Třeba to vyjde... :-D
Azerbajdžán
Azerbajdžán je jedna z mála zemí, která umožňuje vyřídit vízum elektronicky bez nutnosti návštěvy ambasády. Dělají to některé agentury u nás, ale jelikož chtějí docela dost, riskli jsme to a vyřídili přes zahraniční agenturu https://evisa.com.az/en. Stačí naskenovat a odeslat elektronicky požadované dokumenty a po 6-ti pracovních dnech si stáhnout elektronické vízum, na základě kterého se na hranicích obdrží vízum do pasu.
Karnety
Dalším nezbytným dokumentem pro naši cestu je tzv. karnet. Dokument, který dle mezinárodních dohod požadují některé země světa jako záruku, že vozidlo dovezené do země zase, bude odvezeno, jsme vyřídili u Autoturistu v Praze. Vše se dá vyřídit poštou během pár dní a není nutná osobní návštěva. Karnet stojí kolem dvou tisíc, ale je nutné počítat s zhruba třicetitisícovou zálohou, které je vrácena zhruba tři měsíce po návratu do ČR.
Doprava
Doprava našich motorek se zdála ze začátku také velmi komplikovaná. Nemohli jsme najít firmu, která by nám odvezla motorky do Irkutska v Rusku. Nakonec jsme od dalších motorkářů dostali tip na firmu EGT Expres CZ z Olomouce, které se specializuje na východní Evropu a střední Asii. Za necelých dvacet tisíc nám dopraví každou motorku do Ulanbátaru. Cesta trvá asi tři týdny a zajistí nám také veškeré papírování v Mongolsku. A koupit letenky do Ulanbátaru už bylo snadné...
JSN Force template designed by JoomlaShine.com